Nieuwsbericht

Stemming over bezuinigingen in de gehandicaptenzorg

Afgelopen dinsdag vond in de Tweede Kamer een belangrijke stemming plaats over een motie van Mirjam Bikker (ChristenUnie) om de geplande bezuinigingen op de gehandicaptenzorg terug te draaien. De motie volgde op een duidelijke oproep vanuit de sector om deze bezuinigingen van tafel te halen.

Voorafgaand aan het debat verzamelden zorgprofessionals zich voor een demonstratie buiten de Tweede Kamer. Tijdens deze demonstratie trokken SP, NU'91 en de vakbonden samen op om een krachtig signaal af te geven tegen de voorgenomen bezuinigingen. Namens NU’91 sprak Nienke Iepenburg de aanwezige demonstranten toe. In haar bijdrage maakte zij duidelijk dat voor NU’91 één boodschap centraal staat: de voorgenomen bezuinigingen op de gehandicaptenzorg moeten van tafel.

Media-aandacht 

Ook in de media werd aandacht gevraagd voor de situatie. Aan de vooravond van de stemming was NU’91-voorzitter Femke Merel te gast bij het radioprogramma De Rode Draad op NPO Radio 1. Daar sprak zij over de demonstratie en de zorgen binnen de sector over de bezuinigingen die boven de markt hangen.

Stemming

De stemming in de Kamer verliep bijzonder spannend. Nadat twee stemrondes geen duidelijke uitkomst gaven, werd uiteindelijk hoofdelijk gestemd. De uitslag: 75 Kamerleden vóór het schrappen van de bezuinigingen en 74 tegen. Daarmee werd de motie met het kleinst mogelijke verschil aangenomen.

Hoewel dit een belangrijk politiek signaal is dat de bezuinigingen op weinig draagvlak kunnen rekenen, betekent de uitslag nog niet automatisch dat de plannen definitief van tafel zijn. Binnen de coalitie zal de komende periode verder worden gezocht naar oplossingen binnen de begroting. Mogelijk komen deze discussies opnieuw naar voren bij de presentatie van de Miljoenennota rond Prinsjesdag.

Dankwoord

NU’91 bedankt iedereen die bij de demonstratie aanwezig was en zijn of haar stem heeft laten horen. Ook de actie die door Luka werd geïnitieerd heeft zichtbaar bijgedragen aan de druk rondom deze stemming. Het is indrukwekkend om te zien hoe krachtig de sector zich laat horen.

NU’91 blijft de ontwikkelingen rond deze bezuinigingen nauwlettend volgen. Voor NU’91 blijft het uitgangspunt helder: goede zorg vraagt om voldoende middelen én voldoende zorgprofessionals.